Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Budowa kampera z busa - jak przerobić samochód?

2023-02-09
Budowa kampera z busa - jak przerobić samochód?

Budowa kampera z busa osobowego cieszy się bardzo dużą popularnością. Liczba miłośników karawaningu stale rośnie, a zakup typowego samochodu wyprawowego to spory koszt. Samodzielna zamiana auta w kamper to zatem świetna alternatywa dla korzystania z gotowych rozwiązań. Sprawdź, jak się do tego zabrać i o czym pamiętać.

 

Dlaczego warto podróżować kamperem?

Zwolennicy podróży kamperami podkreślają, że taka forma turystyki daje niemal nieograniczoną wolność. Nie jest się zależnym od dostępności miejsc noclegowych w hotelach (i ich cen, które zwykle nie należą do niskich).  Nie trzeba z wyprzedzeniem planować wycieczki – rezerwować lotów, kupować biletów czy nawet dokładnie określać miejsca postoju podczas trasy. Wystarczy spakować kamper i ruszać w drogę.

Co więcej, taka forma turystyki jest dostępna dla każdego – starszych, młodszych, miłośników przygody na łonie natury czy rodzin z małymi dziećmi, które preferują spokojne spędzanie czasu. Kamper można urządzić tak, by idealnie wpisywał się w potrzeby podróżników i zapewniał im pożądany poziom komfortu.

Nic więc dziwnego, że stale rośnie liczba osób, które zastanawiają się, jak zbudować kamper z busa. Sprawdź, od czego zacząć.

Kamper z busa osobowego – jaki samochód wybrać?

Zastanawiasz się, jak przerobić busa na kampera? Zacznij od wyboru odpowiedniego samochodu. Liczy się przede wszystkim jego wielkość. Zwolennicy karawaningu podkreślają, że powinien być to model, w którym można swobodnie stanąć w środku.  W przeciwnym razie korzystanie z kampera z busa osobowego będzie po prostu mało komfortowe.

Wśród samochodów, które świetnie nadają się na samochód wyprawowy są między innymi:

·         Volkswagen T5 i T6,

·         Ford Transit,

·         Fiat Ducato,

·         Citroen Jumper,

·         Peugeot Boxer.

Warto podkreślić, że do budowy kampera z busa można wybrać nieco starsze egzemplarze. Kluczowy jest jednak ich dobry stan techniczny, który pozwoli na pokonywanie dalekich tras bez obawy o „niespodzianki”.

Budowa kampera z busa – jakie prace trzeba wykonać?

Stworzenie kampera z busa osobowego wymaga przeprowadzenia dość zaawansowanych prac modernizacyjnych. Niezbędne jest zapewnienie komfortowego miejsca do spania i przechowywania bagaży, zwykle również trzeba wygospodarować przestrzeń do gotowania i spożywania posiłków.

Zobacz, jak przebiega budowa kampera z busa osobowego krok po kroku.

1.       Pierwszym zadaniem jest usunięcie z auta tego, co nie jest potrzebne. Przeważnie konieczne jest wyjęcie ściany grodziowej i wszystkich innych elementów, które w samochodzie wyprawowym są zbędne – siedzeń, podłogi, podsufitki, ścianek, wykończeń.  

2.       Kolejnym etapem jest czyszczenie i malowanie wnętrza pojazdu w celu przygotowania go do zabudowy.  

3.       Teraz samochód jest gotowy do urządzania go zgodnie z własnymi potrzebami. Ta część przerabiania busa na kampera jest najbardziej kosztowna i czasochłonna. Prace można powierzyć specjalistom, którzy profesjonalnie zajmują się budową aut wyprawowych, lub wykonać samemu.  

Jeśli wybierzesz drugą opcję, nie zapomnij o stworzeniu dobrego projektu. Będziesz potrzebować również odpowiednich narzędzi i, nie da się ukryć, umiejętności technicznych.

 Jak zbudować kampera z busa? Pamiętaj o miejscu na bagaże

Planujesz budowę kampera z busa? Jednym z najważniejszych aspektów jest zaplanowanie odpowiedniej przestrzeni bagażowej. Wyprawy karawaningowe zwykle trwają długo i bierze w nich udział co najmniej kilka osób. Ilość potrzebnego ekwipunku jest zatem spora.

Warto wykorzystać całe dostępne miejsce do przechowywania – nie tylko w samochodzie, ale również na zewnątrz. Świetnym rozwiązaniem sąbagażniki do kamperów zakładane na dach. Dzięki nim możesz oszczędzić cenne miejsce wewnątrz.

Możesz kupić konstrukcję dopasowaną idealnie do Twojego modelu samochodu. Nie musisz więc wykonywać żadnych przeróbek, wiercić w karoserii czy samodzielnie budować bagażnika ze stalowych rur.

Kupujesz gotowy produkt i po prostu zakładasz go na dach. Jeśli nie jest potrzebny, możesz go zdjąć – montaż i demontaż zajmie Ci kilka minut. Bagażniki do kamperów to świetny wybór, który poprawia komfort podróżowania i ułatwia pakowanie na wyprawę.

Kamper z busa a prawo – co mówią przepisy?

Przerabianie busa na kamper wiąże się z poważną ingerencją w strukturę auta, dlatego nie może się odbywać w zupełnie dowolny sposób. Miłośnicy karawaningu muszą również liczyć się z obowiązkiem fiskalnym. Aby legalnie podróżować kamperem z busa osobowego lub dostawczego  trzeba więc dopełnić kilku formalności.

Zanim wyruszysz w podróż, musisz:

·         zmienić kategorię pojazdu dostawczego na osobowy (jeśli przerabiasz busa towarowego),

·         zapłacić akcyzę od pojazdu przerobionego na „specjalny kempingowy”,

·         zlecić wykonanie dwóch badań technicznych w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów – pierwsze dotyczy modyfikacji samochodu, drugie to standardowa kontrola obejmująca każde auto poruszające się po drogach.

Nie zapomnij również o wykupieniu polisy OC – kampery z busów osobowych lub dostawczych podlegają takim samym przepisom ubezpieczeniowym. Planujesz budowę kampera z busa? Pamiętaj o stworzeniu dobrego planu działania i zadbaniu o wszystkie szczegóły. Własny samochód wyprawowy może być idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 46 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-19
Profesjonalne podejście do klienta nawet po godzinach pracy, szybka realizacja zamówienia. Polecam
2024-07-28
Polecam serdecznie zakupy w tym sklepie po prostu super kontakt produkty
pixel