Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zabrać do kampera - 4 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

2023-02-12

Zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd kamperem? Warto dobrze to przemyśleć. Od tego, co spakujesz, zależy komfort Twojej podróży, a także bezpieczeństwo i możliwość poradzenia sobie w niespodziewanych sytuacjach. Zobacz, jakiego wyposażenie kampera nie powinno zabraknąć w Twoim samochodzie – niezależnie od tego, jak długą podróż planujesz.

Jak przygotować się do wyprawy kamperem?

Zacznij od podstaw, czyli sprawdzenia, czy Twój pojazd jest sprawny technicznie i gotowy do podróży. Nie można tego bagatelizować. Nawet niewielka usterka może okazać się poważnym utrudnieniem, jeśli będziesz wiele kilometrów od domu. Coś stuka w zawieszeniu? Pod samochodem pojawiła się plama oleju? A może na desce rozdzielczej zaświeciła się kontrolka ostrzegawcza?

Najwyższy czas udać się do mechanika – warto to zrobić, nawet jeśli wyprawę będzie trzeba przesunąć o dzień lub dwa.

Pamiętaj również, żeby dopasować liczbę pasażerów do wielkości auta. Powinna być uzależniona od tego, jak wygląda kamper w środku – ile ma miejsc siedzących i leżących. Podróżujących nie może być zbyt dużo, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i komfortu. To ważne, szczególnie jeśli planujesz dłuższy wyjazd.

Sprawdź, co zabrać do kampera, by podróż była udana.

1.   Dokumenty i wyposażenie wymagane w danym kraju

Karawaning to fascynująca przygoda, która daje poczucie wolności. Nie można jednak pomijać formalności, których musi dopełnić kierowca samochodu wyprawowego. Przede wszystkim zadbaj o to, by Twoje auto miało ważne OC. To absolutna podstawa. Brak ubezpieczenia skutkuje obecnie bardzo wysokimi karami. Jeśli wybierasz się za granicę, pamiętaj, by na wyposażeniu kampera znalazły się wszystkie akcesoria wymagane w danym kraju. Upewnij się, co musisz mieć na pokładzie, by nie narazić się na mandat. Gaśnica, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki – w każdym państwie mogą panować inne zasady dotyczące takich elementów. Sprawdź, czy masz wszystko, co trzeba.

 Jeśli wybierasz się za granicę, pamiętaj, by na wyposażeniu kampera znalazły się wszystkie akcesoria wymagane w danym kraju. Upewnij się, co musisz mieć na pokładzie, by nie narazić się na mandat. Gaśnica, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki – w każdym państwie mogą panować inne zasady dotyczące takich elementów. Sprawdź, czy masz wszystko, co trzeba.

2.   Narzędzia i części zamienne

Awaria w trasie może skutecznie popsuć przyjemność z podróży. Przygotuj się więc na niespodziewane sytuacje. Zadbaj o to, by na wyposażeniu kampera znalazły się elementy wymagane przepisami (np. koło zapasowe), ale również te nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne.

Co zabrać na wyjazd kamperem? Na pewno nie możesz zapomnieć o:

·         podstawowych narzędziach naprawczych (kluczu do kół, lewarku, zestawie kluczy uniwersalnych, opaskach zaciskowych),

·         częściach zamiennych (np. zapasowym akumulatorze, żarówkach),

·         kanistrze na paliwo,

·         zapasie oleju (ewentualnie też innych płynów eksploatacyjnych).

 

 Weź ze sobą również kamizelką odblaskową dla każdego pasażera – to niewielki, ale bardzo ważny element wyposażenia kampera.

3.   Jedzenie i picie

Wyposażenie kampera pod względem zapasów żywności i napojów to kolejna bardzo ważna kwestia. Nie można jej pominąć zwłaszcza, gdy planujesz daleką podróż lub masz zamiar spać „na dziko”, czyli z dala od miejscowości czy pól kempingowych.

Pamiętaj o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość wody pitnej. Najlepiej przewoź ją w pojemnikach umożliwiających łatwe przenoszenie. Lepiej zabrać ze sobą kilka mniejszych butelek niż jeden duży zbiornik.

W kwestii żywności warto postawić na produkty suche (makaron, ryż), o długiej przydatności do spożycia i takie, które można łatwo odgrzać w każdych warunkach. Sprawdzą się gotowe dania, puszki czy słoiki. Możesz potraktować je jako „zapasy awaryjne” lub główne dania spożywane na postojach.  Wszystko zależy od Twoich preferencji.

4.   Zabezpieczenia przed kradzieżą i włamaniem

Samochody kempingowe niestety stanowią atrakcyjny łup dla włamywaczy. Turyści bardzo często przewożą w nich cenne wyposażenie – sprzęt sportowy i biwakowy, aparaty fotograficzne czy laptopy.

Wyposażenie kampera musi więc obejmować również odpowiednie zabezpieczenia. Powinny umożliwiać zarówno bezpieczny nocleg w samochodzie, jak i pozostawienie go bez nadzoru bez obawy o włamanie.

Dobrze sprawdzą się wszelkiego typu kłódki i zamki, którymi można zablokować drzwi od wewnątrz i od zewnątrz. Możesz kupić produkty przeznaczone do stosowania w kamperach lub skompletować je samodzielnie.

Wyposażenie kampera – jak je spakować?

Wiesz już, co zabrać na wyjazd kamperem. Jak jednak spakować cały ekwipunek, aby podróżować bezpiecznie i komfortowo? Bagaży zwykle jest sporo, dlatego ich umiejętnie rozmieszczenie jest niezwykle ważne.

Nie warto ograniczać się wyłącznie do wnętrza pojazdu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie także przestrzeni dachu. Możesz kupić bagażnik dachowy do kampera, który szybko i wygodnie zamocujesz do swojego pojazdu.

Nie musisz przy tym ingerować w karoserię auta. Możesz kupić bagażnik, który jest dopasowany idealnie do Twojego modelu samochodu. Dzięki temu zabierzesz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz i bezpiecznie dowieziesz to do celu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Cała obsługa i realizacja zamówienia oceniam na 10+
2024-05-06
Bardzo profesjonalna obsługa, szybka realizacja z dnia na dzień. Firma godna polecenia.
pixel